Toimituskulut 1,50€ (1-2 pakettia). Testien mukaan päihittää kirkkaasti suositut Sanyo Eneloop paristot sekä ladattuna että suoraan hyllystä mitattuna!
Uusimpaan low self-discharge NiMH tekniikkaan pohjautuvat GP:n ReCygo akut tekevät uuden ennätyksen mitä tulee varauksen säilymiseen. 6kk kuluttua latauksesta varauksesta on tallessa noin 90% ja vuoden päästä 85%.
Jo vuosia jatkuneen kapasiteettisodan seurauksena huipputehokkaat AA-akut purkaantuvat itsekseen jopa 3-5% päivässä. GP:n Recyko purkaantuu alle 0,07% päivässä. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä että noin kymmenen päivän päivän kuluttua latauksesta perinteisessä 1000mAh akussa ja 850mAh low self-discharge akussa on suunnilleen sama kapasiteetti. Kuukauden kulutta low self-discharge akussa on jo huomattavasti suurempi varaus.
Low self-discharge akut soveltuvat lähes jokaiseen käyttötarkoitukseen kuten esim. hiireen tai näppäimistöön missä virrankulutus on pieni. Toisaalta akut kestävät digikameroissa ja salamalaitteissa kuten perinteiset NiMh akut.
Kapasiteetti 850mAh. Akku on tehtaalla täyteen ladattu, joten akku on heti käyttövalmis. | | 
Hinta: 15.90 € 16.90 € Varastossa: yli 5kpl
|